Hemoroidy – czym są, sposoby usuwania i leczenia

Hemoroidy – czym są, sposoby usuwania i leczenia

Hemoroidy to przypadłość nazywana również żylakami odbytu. Schorzenie to dotyka ponad połowę populacji z prostego powodu – braku zależności jego występowania od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej. Największa grupa osób dotkniętych tą chorobą mieści się w przedziale wiekowym między 45. a 65. rokiem życia. Medycznie rzecz ujmując, hemoroidy to potoczna nazwa na końcowe sploty odbytu – żyły znajdujące się w rejonie jego ujścia. Żyły te mają zazwyczaj mały rozmiar i nie przerastają, nie sprawiając żadnych problemów. Pojawiający się w związku z przerastającymi żyłami dyskomfort spowodowany jest przez czynniki, który ten przerost wywołują. Hemoroidy rozpoznamy również poprzez obrzęk i bolesność oraz wrażliwość na dotyk. Przyjmują one postać guzków krwawniczych odbytu.

Przyczyny hemoroidów

Bezpośrednią przyczyną żylaków odbytu jest siedzący tryb życia, dlatego hemoroidy można zaklasyfikować do grona chorób cywilizacyjnych. Uprawianie sportu nie wystarczy, aby ustrzec się przed żylakami, zwłaszcza jeśli mowa o jeździe na rowerze czy jeździe konno. Długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem czy na kanapie w połączeniu z długotrwale zgiętą pozycją ciała blokuje perystaltykę jelit. Do czynników chorobotwórczych zaliczamy też pracę kierowcy, zbyt słabe nawadnianie organizmu, ciążę, dietę ubogą w błonnik, otyłość oraz seks analny. Jako powikłania po nieleczonych hemoroidach wymienia się: krew w kale, krwawienie z odbytu, infekcje, stany zapalne odbytu, zwężenie odbytu a nawet nowotwory.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów to proces dobierany dla każdego przypadku indywidualnie, co zależne jest od stopnia zaawansowania choroby i podejmowanego ryzyka. W ramach pierwszej pomocy dobiera się leki hamujące aktywność i rozrastanie się hemoroidów, co ma na celu niedopuszczenie do występowania bolesnych objawów. Dodatkowo wdraża się nawyki, które zapobiegną podobnym sytuacjom, czyli redukuje się wagę, zwiększa aktywność fizyczną. Sposoby te należą do nieinwazyjnych. W razie wysokiego stadium zaawansowania choroby stosuje się metody inwazyjne:

  • zakładanie opasek uciskowych na odbyt, co powoduje obkurczenie odbytu i znajdujących się w nim żył a także powierzchni, w której odkłada się krew.
  • przyjmowanie specjalnych leków, które wzmocnią ścianki odbytu i jego błonę śluzową, co zwiększa ich elastyczność.

Do konkretnych metod usuwania żylaków zaliczamy:

  • skleroterapię – dedykowana małym hemoroidom, polega na podaniu zastrzyku pod śluzówkę guzka, który powoduje zakrzep w miejscu podania, co skutkuje odpadnięciem guzka i lekkim krwawieniem do 3 dni po zabiegu, a koszt zabiegu wynosi do 300 zł;
  • laseroterapię – polegająca na naświetlaniu guzka laserem, czego efektem jest obkurczenie naczyń guzka dzięki temperaturze aż do ich zniszczenia, a koszt zabiegu to ok 800 zł;
  • gumkowanie – to tzw. metoda Barrona, którą stosuje się przy większych hemoroidach, co polega na założeniu pierścienia odcinającego dopływ krwi i powodującego obumarcie guzka, co dzieje się po tygodniu od zabiegu. Zabieg wiąże się z niewielkim bólem i wymaga unikania spożywania pokarmów i wypróżniania się przez dobę. Koszt zabiegu to ok 400 zł.
  • metodę Morinagi – nieinwazyjna metoda wymagająca jednodniowego pobytu w szpitalu, niewymagająca znieczulenia, polegająca na zamykaniu naczyń hemoroidalnych poprzez zakładanie wchłanialnych szwów na tętnicę, co kontrolowane jest przez sondę Dopplera. Koszt zabiegu to ok 1700 zł, ale może być refundowany.
  • metodę Longo – polega na usunięciu a następnie zaszyciu fragmentu błony śluzowej za pomocą staplera hemoroidalnego, co dedykowane jest większym żylakom. Koszt zabiegu to nawet 3000 zł.
  • cięcie operacyjne – w niektórych przypadkach stosuje się refundowane cięcie żylaków za pomocą metody Morgana i metody Fergusona. W pierwszym przypadku nie zaszywa się rany celem zapobiegnięcia zwężeniu odbytu, a gojenie zajmuje ok. tygodnia, a w drugim przypadku ranę zaszywa się, dzięki czemu rana szybciej się goi, a ból jest mniejszy.

Spośród wymienionych metod usuwania żylaków najmniej inwazyjną jest podawanie leków takich jak: maści, czopków i tabletek, co jednak stosowane jest przy mniej groźnych postaciach hemoroidów. Ich zadaniem jest zmniejszenie świądu, bólu i dyskomfortu. Opisane wyżej metody są metodami inwazyjnymi, których ryzyko przeprowadzenia podejmuje się w momencie stwierdzenia wyższego stadium zaawansowania hemoroidów i których wchłonięcie nie jest możliwe jedynie drogą farmakologiczną. W zależności od zastosowanej techniki i stanu schorzenia dobiera się odpowiednią metodę i ustala koszt leczenia.

Kontakt

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok